Home Kryesore Kombëtarja Shqiptare është kualifikuar në Kampionatin Evropian

Kombëtarja Shqiptare është kualifikuar në Kampionatin Evropian

0
Kombëtarja Shqiptare është kualifikuar në Kampionatin Evropian

Kombëtarja e Shqipërisë ka siguruar biletën e kualifikimit për në Kampionatin Evropian që do të mbahet në Gjermani vitin e ardhshëm, pas barazimit 1-1 ndaj Moldavisë në udhëtim.

Shqipëria ishte pothuajse gjatë tërë kohës më e mirë se kundërshtari duke pasur posedimin dhe rastet në anën e saj.

Fillimi i ndeshjes ishte i zbehtë pa raste të mira shënimi, teksa të dy ekipet po prisnin ndonjë gabim eventual të njëra tjetrës për të rrezikuar.

Vendasit mundësinë më të mirë për gol e patën në minutën e 16-të, por goditja e Nicolaescut u ndal me sukses nga Etrit Berisha.

Kuqezinjtë kaluan në avantazh në minutën e 25-të, me Sokol Cikalleshin që realizoi për 1-0 pasi u tregua i saktë nga penalltia të cilën e fitoi Taulant Seferi.

Moldavët barazuan në minutën 87-të.

Shqipëria është paraqitur në Euro 2016 dhe tani ka siguruar Evropianin për herë të dytë. Madje në mënyrë më impresive se në herën e parë.